Uprawa

kiełki goji

Nasiona jagód goji należy umieścić na mokrym ręczniku papierowym i tak zostawić na 6-8 godzin. Później wysiewa się je bezpośrednio do ziemi – do przygotowanych wcześniej doniczek. Gdy siewki będą miały 10 cm wysokości trzeba je porozsadzać do pojedynczych doniczek. Zaleca się obcinanie wierzchołka pędu głównego. Gdy nie chce się jednocześnie siać wszystkich nasion pozostałe trzeba zostawić w opakowaniu papierowym i przechowywać w temperaturze nie przekraczającej  +5 stopni. Nasiona wysiewa się na głębokość, która nie powinna być większa niż 5 mm. Doniczki należy ustawić w zacienionym, ale ciepłym miejscu. Doniczki nie mogą być wystawione na bezpośrednie i silne światło. Czas kiełkowania nasion to około 14 dni.

Miejsce, w którym będzie się stale uprawiało rośliny powinno być dobrze nasłonecznione. Podlewać trzeba je umiarkowania, ale jednocześnie zapewnić stosowną wilgotność podłoża. Trzeba również pamiętać o tym, by woda nie stała w doniczce, gdyż może spowodować to gnicie korzeni. Lepiej roślinę przesuszyć niż zostawić korzenie zawilgocone.


sadzonka goji

Krzewy tej rośliny mogą osiągnąć wysokość nawet 1-3 m. Owoce goji maja długość do 2 cm. Lycium Chinense jest krzewem bardzo szybko rosnącym – przyrasta nawet do 80 cm w ciągu roku. Rośnie bardzo dobrze w nasłonecznionych miejscach. Jest mrozoodporna, odporna na susze oraz zanieczyszczenia powietrza. Posiada fioletowe kwiaty o przyjemnym zapachu. Kwiaty pojawiają się od czerwca do września, zaś owocniki od października do listopada. Z rośliny dwuletniej można zebrać nawet 2 kg owoców.


kwiat goji
Można je hodować także w Polsce!

Roślina ta lub żyzne gleby. Podłoże, na którym jest sadzona nie może być gliniaste, ciężkie czy zbyt wilgotne. Na wiosnę roślinę należy przyciąć, żeby się lepiej rozkrzewiła. Jest odporna na mrozy do -30 stopni. Owoce najlepiej zbierać strząsając je bezpośrednio do pojemnika, gdyż dotykanie ich może powodować czernienie miąższu.


owoce goji

tak wyglądają kiełki goji
Nasiona należy umieścić na mokrym papierowym ręczniku i pozostawić na około 6-8 godzin. Następnie wysiewamy bezpośrednio do przygotowanych wcześniej doniczek. Kiedy siewki osiągną około 10cm należy je rozsadzić do pojedynczych doniczek. Zalecane jest obcięcie wierzchołka pędu głównego. Jeżeli nie chcemy równocześnie wysiewać wszystkich nasion, pozostałe należy pozostawić w papierowym opakowaniu i przechowywać w temperaturze około +5˚C. Wysiew nasion na głębokość nie większą niż 5mm. Tak przygotowane doniczki ustawiamy w ciepłym ale zacienionym miejscu. Należy zwrócić uwagę by doniczki nie były narażone na bezpośrednie, silne słońce. Czas kiełkowania wynosi około 14 dni.
Miejsce stałej uprawy powinno być już dobrze nasłonecznione. Podlewanie umiarkowane zapewniające stałą wilgotność podłoża. Należy pamiętać by woda nie stała w doniczce ponieważ sprzyja to gniciu korzeni. Roślina przetrzymuje krótkotrwałe przesuszenie zdecydowanie lepiej niż przelanie podłoża.

sadzonka goji
Krzewy Lycium Barbarum na których rosną goji, osiągają wysokość 1-3 m. Same owoce mają długość do 2 cm.
Lycium chinese jest szybko rosnącym krzewem-pnączem (przyrasta 60-80cm w ciągu roku),
wykorzystującym do wzrostu podpory. Dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych, w naszych warunkach mrozoodporna, odporna na susze

oraz zanieczyszczenia powietrza. Przyjemnie pachnące fioletowe kwiaty pojawiają się
od czerwca do września, owocuje na przełomie października i listopada.
Z dwuletniej rośliny można zebrać aż do 2 kilogramów smacznych oraz bardzo zdrowych owoców.
kwiat goji
Można je hodować także w Polsce!
Lubi gleby żyzne, podłoże powinno być przepuszczalne, nie gliniaste, roślina ta nie znosi gleb ciężkich i podmokłych stanowisk. Każdej wiosny należy ją przyciąć w celu lepszego rozkrzewienia. Jej mrozoodporność to ok -30st.
Owoce należy zbierać strząsając je do pojemnika (dotknięcie owoców palcami powoduje utlenienie i w konsekwencji czernienie miąższu).
pyszne owoce goji

Ciekawostki

świeże jagody gojiTutaj znajdziesz kilka ciekawostek na temat jagód goji.

Więcej...

Statystyki

statystykiTutaj znajdziesz kilka statystyk i porównań owoców goji do innej żywności...

Więcej...

Reklama

Native RTL SupportTu kiedyś będzie reklama...

Kliknij tutaj!